Akciju sabiedrība "CATA"
Jāņa Poruka iela 8,
Cēsis,Cēsu novads,
Latvija, LV-4101
Vienotais reģ. Nr. 40003016840
tālr: 64122121
e-pasts: cata@cata.lv

Stājoties šodien spēkā jaunajai tālsatiksmes autobusu tarifu aprēķināšanas kārtībai, lidojums no Ventspils vai Liepājas uz Rīgu maksā lētāk nekā brauciens ar autobusu. Savukārt starppilsētu autobusa biļetes cena no Līgatnes līdz Siguldai sadārdzinās teju trīskārt. Ar šodienu dārgākas paliek arī vilcienu biļetes.
No šodienas stājas spēkā Autotransporta direkcijas noteiktā jaunā vienotā tarifu aprēķināšanas metodika starppilsētu autobusu pārvadājumiem. Ja līdz šim katrs pārvadātājs maksu par braukšanu noteica pēc saviem ieskatiem, tad no šodienas biļetes cena tiek aprēķināta visos maršrutos vienādi, proti: 2,2 santīmi par vienu kilometru plus iekāpšanas maksa – 40 santīmu. Saskaņā ar jauno tarifu aprēķināšanas metodiku šobrīd atlidot ar lidmašīnu no Ventspils vai Liepājas uz Rīgu, ieskaitot lidostas nodokļus, ir lētāk nekā braukt ar autobusu, jo lidojums ar airBaltic no šīm pilsētām maksā 4,10 latu, bet autobusa biļete no Liepājas – 5,25 latus, bet no Ventspils – 4,55 latus.

Teju trīskārt

Iekāpšanas maksa ir jāmaksā ikvienam starppilsētu autobusu pasažierim, neatkarīgi no tā, cik lielu attālumu viņš ar autobusu veiks. Līdz ar to, nobraucot, piemēram, kaut vai tikai vienu pieturu, kuras garums ir pieci kilometri, par braucienu būs jāmaksā 51 santīms.

Ja vakar no Līgatnes līdz Siguldai varēja aizbraukt par 25 santīmiem, tad šodien jau ir jāmaksā 70 santīmu, tas ir, 2,8 reizes dārgāk. Līgatnieši, kuri ikdienā dodas uz Siguldu strādāt vai mācīties, ir šokā, Neatkarīgajai atklāja Līgatnes pagasta iedzīvotāja Katrīna, kuras mamma ik dienu dodas uz darbu Siguldā, bet brālis mācās Siguldas vidusskolā. Ģimenei šī jaunā starppilsētu autobusu tarifu cenu veidošanas politika nozīmē ik mēnesi transportam tērēt vismaz 67 latus.

Pasažieriem, kuriem nepieciešams pārvietoties tikai dažu pieturu attālumā, tiek ieteikts izmantot piepilsētas autobusus. Taču arī piepilsētas maršrutu nodrošinātāji neslēpj, ka degvielas sadārdzinājuma dēļ būs spiesti paaugstināt biļešu cenas.

Autotransporta direkcijas valdes loceklis Adrians Ļubļins vakar intervijā Latvijas Radio minēja, ka iekāpšanas maksu arī līdz šim iekasējuši aptuveni puse pārvadātāju, taču pasažieri to nav zinājuši.

"Pasažieriem ir svarīga biļetes cena, nevis tas, kā tarifs veidojas. Līdz šim starppilsētu autobusu pārvadātāji tarifu aprēķināja vai nu pēc lineārā tarifa (tas ir, pēc kilometru skaita), joslu tarifa (noteikta maksa, neatkarīgi no nobrauktā attāluma), vai kombinētā tarifa," sacīja A. Ļubļins. Viņš arī minēja, ka līdz šim biļešu cena segusi vien 40 procentu no patiesās brauciena izmaksas.

Brauciens uz darbu – sālītāks

Lai gan jaunie noteikumi pieņemti, lai aizsargātu pasažieru intereses, jo līdz šim braukšanas biļetes cena vienā maršrutā varējusi atšķirties pat par 50%, rezultātā braucieni gandrīz visos virzienos ir palikuši dārgāki, un pasažieriem vairs nav iespēja izvēlēties to pārvadātāju, kas piedāvā zemāku cenu.

 

Autobusu un vilcienu biļešu cenu paaugstinājumu visvairāk izjutīs tie, kuri sabiedrisko transportu izmanto ik dienu, piemēram, dodoties uz darbu.

Tiem Siguldas iedzīvotājiem, kuri strādā Rīgā, brauciens ar autobusu sadārdzināsies par 60 procentiem, Ogrē dzīvojošiem – par 50 procentiem, tukumniekiem – par 46 procentiem, bet Saulkrastos mītošajiem – par 50 procentiem.

Kāpums remdenāks

Arī vilciena biļetes ar šodienu paliek dārgākas. Saistībā ar dīzeļdegvielas cenu pieaugumu, atbilstoši valsts SIA Autotransporta direkcija norādījumiem a/s Pasažieru vilciens no šodienas maina braukšanas maksu iekšzemes dzelzceļa pasažieru pārvadājumiem. Izmaiņu rezultātā dīzeļvilcienu zonas tarifi tiek maksimāli pietuvināti elektrificētās zonas tarifiem. Braukšanas maksa attālumā līdz 23 kilometriem netiek mainīta, attālumā no 24 līdz 50 kilometriem maksa pieaug par 1–20 procentiem, attālumā no 51 līdz 283 kilometriem maksa palielinās par 20–25 procentiem, informēja a/s Pasažieru vilciens sabiedrisko attiecību speciālists Egons Ālers. Piemēram, biļetes cena no Rīgas līdz Jelgavai pieaug par 12 santīmiem, no Rīgas līdz Tukumam par 22 santīmiem, no Rīgas līdz Daugavpilij par 67 santīmiem. Salīdzinot ar starppilsētu autobusu tarifu paaugstinājumu, vilcienu biļešu cenu kāpums ir remdenāks, lai gan atsevišķos maršrutos cena ir palielinājusies par 25%.

Mazāk pārvietojas

Pēc Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) datiem, šā gada 1. ceturksnī, salīdzinot ar pagājušā gada 1. ceturksni, samazinājies arī pa dzelzceļu, ar autobusu un ar pilsētas elektrotransportu pārvadāto pasažieru skaits. Pa dzelzceļu pārvadāto pasažieru skaits samazinājies par 3,2%, bet pasažieru pārvadājumi ar starptautiskās satiksmes autobusiem ir sarukuši par 6,6%. Ar regulārās satiksmes autobusiem gada pirmajos trīs mēnešos pārvadāja 46 miljonus pasažieru, kas ir par 10,1% mazāk nekā iepriekšējā gada 1. ceturksnī. Pasažieru trūkuma dēļ pirmajā ceturksnī tika atcelti 506 tālsatiksmes reisi un 1024 rajonu maršrutu autobusu reisi. Ar pilsētu elektrotransportu 1. ceturksnī pārvadāja 44,9 miljonus pasažieru, kas ir par 8,6% mazāk nekā iepriekšējā gada 1. ceturksnī. CSP pieredze liecina, ka braukšanas tarifu pieaugums ir tieši saistīts ar pasažieru skaita samazinājumu. Neatkarīgā jau rakstīja, ka šā gada janvārī Rīgā, kur ar elektrotransportu tiek pārvadāti 90% no kopējā ar elektrotransportu pārvadāto pasažieru skaita, braukšanas tarifs tramvajos un trolejbusos kāpa par 33%.

Visticamāk, pieaugot vilcienu un autobusu biļešu cenām, nākotnē pasažieru būs vēl mazāk.

Ilze Šteinfelde, "Neatkarīgā Rīta Avīze"
01.07.2008.

Kontakti

Akciju sabiedrība "CATA"
Jāņa Poruka iela 8,
Cēsis, Cēsu novads,
Latvija, LV-4101
Vienotais reģ. Nr. 40003016840
tālr: 64122121
e-pasts: cata@cata.lv

Izziņas

Izziņas par autobusu kustību un informāciju par sabiedriskā transporta pakalpojumu sniegšanu:

Cēsu AO
64122762
29163880
   
Limbažu AO
64021045
29395243
   
Siguldas fil.
25445573
   
Saulkrastu fil.
67951551
   
Ainažu fil.
29424920
   
Aizkraukles fil. 65122635
   
Ogres fil. 29121621
Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes. Piekrītot sīkdatņu izmantošanai, tiks nodrošināta tīmekļa vietnes optimāla darbība. Turpinot vietnes apskati Jūs piekrītat, ka izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.
Lasīt vairāk! Piekrītu!